אורי שמרת מנכ"ל MSD: "בעתיד הקרוב נראה טכנולוגיות חדשות בענף" – ראובן זלץ

MSD חברה ציבורית בשווי של כ- 250 מיליארד דולר. החברה נמנית בין חמשת חברות התרופות המובילות בעולם בתחום בני האדם והחברה השנייה הגדולה ביותר בתחום תרופות לבעלי חיים. לחברה 68,000 עובדים והיא פעילה בלמעלה מ 140- מדינות. בישראל ישנם כמה מאות ביחידת המו"פ והייצור העולמי של טכנולוגיה ופתרונות לבעלי חיים אשר נמצאת בנתניה וכ 30- בחברה המסחרית האחראית על המכירות והשיווק בישראל. כיום הטכנולוגיה מתרכזת במכוני חליבה ובתגים לפרות חולבות. יש לנו תוכניות להתרחב וכן להביא טכנולוגיה נוספת ואיכותית יותר בתחום הפרות החולבות.

אורי שמרת, מנכל החטיבה לבריאות בעלי חיים ב- MSD

מעבר ל- msd
בשנת MSD 2018 העולמית רכשה את תאגיד אנטליק, אשר כלל בתוכו את חברת SCR בסכום של כ 3.7- מיליארד דולר. זו הייתה רכישה אסטרטגית של החברה שבחרה להיכנס לתחום הטכנולוגיה בבריאות בעלי החיים. מאז הרכישה החברה הגדילה משמעותית את השקעותיה בתחום הטכנולוגיה, יותר מהכפילה את מספר העובדים במו"פ בישראל וביצעה מספר רכישות משמעותיות של חברות נוספות, על מנת להיות חברה הטכנולוגיה מספר 1 בעולם בתחום בריאות בעלי החיים. החברה רכשה לפני שנה את הנכסים של החברה הניו זילנדית LIC AUTOMATION הכוללים, בין היתר, סנסורים לבדיקות החלב, לרבות תאים סומטיים בחלב. לאור קצב הרכישות, אני משוכנע שנראה רכישות נוספות בתחום בעתיד הקרוב. מעבר לכך, החברה היא הבעלים של ALLFLEX שמספקת בישראל את כל תגי ה- EID לפרות וכמיליארד תגים לחיות ברחבי העולם.

ארוע חיבור MSD ו- SCR בהנחיית אומן החושים ליאור סושרד

מה באשר לפעילות עתידית?
שמרת: "החברה משקיעה הרבה משאבים במחקר ופיתוח ברפת החלב וגם בתחומים נוספים. אחת הרכישות של החברה הייתה חברת IDENTIGEN שמאפשרת, באמצעות ,DNA ללקוח הסופי לדעת בדיוק מהיכן הבשר שהוא אוכל הגיע, למשל הסטייק שהוא אוכל. מדובר בשלב נוסף של שקיפות ללקוחות – שיוכלו לדעת בדיוק מהיכן הבשר המגיע וביכולת מעקב על הבשר ובתחנות שהוא עבר בעולם. בימים אלו ממש, הגיע הנשיא העולמי של , MSD ANIMAL HEALTH מר ריצ'רד דה לוקה, יחד עם צוות ההנהלה שלו למרכז המחקר והפיתוח שלנו בנתניה לראות במו עיניהם את הפיתוחים החדשים המפותחים בישראל וזה לדעתי אומר הכל. אני משוכנע שכבר בעתיד הקרוב נראה טכנולוגיות חדשות מגיעות לשוק.

היתרון לרפתן הישראלי?
"לרפתן הישראלי יש ייתרון גדול שכן זו הפעם הראשונה שיש חברה בינלאומית גדולה, שמשקיעה מיליוני דולרים במחקר ופיתוח של טכנולוגיה לטובת בריאות בעלי החיים. חלק גדול מהניסויים שמובילים לטכנולוגיה פורצת הדרך אנחנו מבצעים בישראל, כך שהרפתן הישראלי נהנה מזכות הראשונים להשתמש בטכנולוגיה החדשנית ביותר. בעתיד, אני מאמין שהחברה תוכל למנף את הטכנולוגיה גם לשימוש נכון יותר ויעיל יותר בתרופות ובחיסונים של החברה.

מבנה החברה החדשה?
החברה מחולקת היום ל 3- יחידות, חיות מחמד בהובלת ד"ר טל ליפשיץ, עופות בהובלת ד"ר יוגב פיאסטון ומורן, פרות חולבות בהובלת דני קולבר. אשר אחראי גם על תחום הטכנולוגיה וגם על התרופות ברפת".

דני קולבר תחום טכנולוגיה ותרופות ענף בקר

האם צפוי שת"פ עם חברות נוספות ואם כן, באיזה כיוונים?
"החברה בוחנת כל הזמן שיתופי פעולה עם חברות נוספות וכן רכישות של חברות נוספות. ישנו פיתוח עסקי הנמצא בישראל והוא פעיל מאוד, ואני מאמין שנראה רכישות נוספות, בעיקר בתחום הטכנולוגיה, בזמן הקרוב. אין לי ספק ש- MSD ANIMAL HEALTH , תהיה החברה המובילה בתחום הטכנולוגיה בבעלי חיים, בכל הזנים, כפי שהיא מובילה עולמית כיום בתחום התגים לפרות חולבות. רק לשם השוואה, MSD מוכרת היום בעולם יותר תגים לפרות חולבות מאשר כל המתחרות שלה ביחד".

שתפ עם מוסדות הנהלת הענף. איציק שניידר

אנא הסבר החיבור עם וטמרקט ואופן העבודה המשותפת?
"וטרמקט הוא המפיץ של התרופות והחיסונים שלנו בישראל לבעלי החיים. מהניסיון שלי, אני יכול לומר בלב שלם כי מדובר בחברה המקצועית ביותר בהפצה של תרופות וחיסונים, בכל הקשור לתנאי ההובלה והשירות".

שת"פ עם מועצת החלב והתאחדות יצרני החלב?
"כן כבר היום כאמור יש שיתוף פעולה ומחקרים של MSD ברפת הישראלית. אני בהחלט רואה שיתוף פעולה פונטציאלי בין MSD להתאחדות יצרני החלב. הרפתן הישראלי הוא הרפתן המצליח בעולם מבחינת תוצאות – זו עובדה שאנו גאים להיות חלק ממנה. אחת הסיבות העיקריות זו התרבות של השימוש בטכנולוגיה והשיתוף במידע בישראל הודות לארגונים כמו מועצת החלב, שיאון והחקלאית. בנוסף, הרפתן הישראלי אוהב לאמץ טכנולוגיה חדשנית ויודע למנף אותה כך שתתן לו ערך מוסף. משכך, אני משוכנע שנראה שיתופי פעולה בישראל".

אורי שמרת
נשוי לרותם, אבא לרוני בת 7 ולתאומים, הראל ויובל. בעל תואר ראשון בחשבונאות וכלכלה בהצטיינות יתרה ותואר שני במנהל עסקים מאוניברסיטת ת"א. שמרת החל את הקריירה בהתמחות בראיית חשבון ב- KPMG אחד מ 4- הפירמות העולמיות הגדולות ביותר בראיית חשבון. שמרת "לאחר שנה, החלטתי לנסות להגשים חלום ולהתקבל לאגף תקציבים באוצר. לאחר תהליך סינון וקבלה שערך מספר חודשים, התקבלתי לאגף, ועזבתי את ההתמחות באמצע. אז אני לא רואה חשבון". שמרת עבד שנים באגף תקציבים, אותה הוא מגדיר "התקופה הכי מעניינת, מאתגרת ומספקת בחיים שלי. אגף תקציבים זה מקום מדהים – יחידה קטנה במגזר
הציבורי, המונה כ 50- כלכלנים שעובדים לילות וימים על מנת לשפר את החיים של תושבי ישראל".