דוח מנכ"ל, 24.2.2019

‏24 בפברואר, 2019
דוח מנכ"ל

משבר הברוצלה
השבוע הגברנו את הלחץ על משרדי הממשלה לנצל את תקציב החיסונים המיועד וליישמו בהקדם האפשרי. כל הפניות שלנו עד היום נתקלו בסיבות סירוב רבות, אם התרחבות המשבר בשנה האחרונה ישנם קולות חדשים בשו"ט והשבוע נדע לאן פנינו בעניין זה.
חוסר היכולות לתקן תקנות במועצת החלב "בזמן הזה" מונע בניית כלי אומנה במקרה של
מחלה קשה כולל בניית פוליסת ביטוח מחלות קשות מתאימה, בנושא הפיצוי בגין פגרים בהחלט יש פתרון אבל אינו מושלם ואין סיבה לפתור אותו בכל מקרה בנפרד ויש צורך בגיבוש התניות והוראות באופן רחב .

דיון בבית משפט
ביום חמישי הקרוב 28.2.2019 יערך דיון בבית המשפט המחוזי בחיפה בתביעה של חבורת הרפתנים נגד ההתאחדות ונגדי באופן אישי, נמתין לתוצאות הדיון ונתייחס אליהם.

תקנות העברת מנגנון מחיר המטרה לוועדת המחירים המפוקחים
לאחר מאמץ של משרד המשפטים ושל משרד האוצר, נבלמה לעת עתה תכנית הדרג המקצועי של משרד החקלאות, בהובלת היועצת המשפטית, להעברת התקנות.
לצערי הרב, חבורה של רפתנים מהענף העניקה רוח גבית למהלך זה ועד לרגע זה אין למוסדות ההתאחדות מושג למה. מהלך בפועל היה גורם נזק כלכלי עצום והיה מגלגל אותנו למקומות בעיתיים מאוד.

סבב כנסים אזורי – המצב הקיים ולאן הענף?
התחלנו השבוע בעמק יזרעאל סבב נוסף של מפגשים ובהם אנו מציגים את המצב הקיים לאשורו ובנוסף שומעים רעיונות ותפיסות של כולם, וכל זה כדי ליצור בסיס לדיונים של הצוות האסטרטגי ובנושא התאגיד. קיבלנו הצעה להסדרת הענף (אחרי שנתיים של בקשות מכל אחד המעוניין להציג רעיון, בפעם הראשונה קרה הדבר), וכמתחייב היא תוצג בכל מוסדות ההתאחדות (אסטרטגי, הנהלה, כנסים ומפגשים, מועצה ואסיפה על פי הצורך). הקריאה לקבלת הצעות משמעותיות פתוחה לחלוטין, וכל אחד המעוניין להציג היתכנות כוללת להסדרה חדשה מוזמן לעשות זאת.
במהלך השבוע תפורסם רשימת הכנסים באזורים השונים.

פוליטיקה – בחירות 2019
בחודש האחרון נפגשתי עם כל ראשי המפלגות המתמודדות לכנסת (למעט ראש הממשלה) ועם הצוותים הכוללים את כותבי המצע שלהם, שחלקם ילוו את ההסכמים הקואליציוניים במקרה הצורך. בפגישות הוצג חזון ומבנה הענף בארץ ובעולם, ההסכם הענפי החדש על כל יתרונותיו וחסרונותיו והאלטרנטיבות לניהולו בכל תרחיש – גם בלי הסכם או בהסדרה אחרת.
אין ספק כי ייצוג ההתיישבות והחקלאות כמעט לא יהיה קיים בכנסת הבאה על ידי חברי כנסת מהמרחב הכפרי, ואין ספק ש"היריות בתוך הנגמ"ש" הן החלק המרכזי והיחידי במצב הנ"ל. מי ייתן ונדע להתנהג ולתמוך אחד בשני ברעיון הגדול, אפילו שיש מחלוקות אחרות בינינו, הלוואי!!

שבוע טוב
אביתר דותן