דוח מנכל 07.8.20

הקשבה במובן הרוחני של המילה

בשלהי אוגוסט, ימי הקיץ החמים במיוחד, סיר הלחץ של מדינת ישראל על סף הוצאת גייזר הקיטור, שעוד לא נראה כמוהו במדינת ישראל, שהציניות של הפוליטיקאים שוברת שיאים חדשים, שהאמת הפכה להיות השקר והשקר לאמת, שהחופשה השנתית רחוקה יותר מתמיד. שהילדים בבית מטפסים על הקירות, שאיומים ביטחוניים צצים משום מקום,  כשכול זה קורה וכולנו קצרי רוח, וקשה לנו להכיל את כל זה, הייתי רוצה רגע להפנות את תשומת ליבכם למילה לכאורה פשוטה, אבל במציאות המורכבת הזו ממש לא פשוטה, לפעולת ההקשבה.

מתי פעם אחרונה באמת הקשבתם לצד השני, הורדתם את הציניות והקשבתם לילדכם, לבת זוגכם, לאהובים שלכם, או סתם לשכן. הקשבה בריאה כזו, נקייה, שבאה ללא דעות קדומות וללא ציניות. הקשבה מבלי לחכות לדבר. הקשבה למילים שהולכת ישר לזיכרון.

אנו חיים בעידן דיגיטלי, השופע במידע. בעידן זה אין לנו זמן להקשיב, אנחנו רוצים הכול כאן ועכשיו. יש לנו דעה על כל דבר, אפילו סרטון של 2 דקות הפך להיות ארוך מידי. בכתבת עמוד אנו קוראים רק את ההתחלה ואת הסוף. ומה לגבי המילה אמל"ק (ארוך מידי לא קראתי)? מציאות זו הופכת אותנו להיות לאנשים המקדשים את השטחיות, אנחנו הופכים להיות חברה חולה, בשם הכאן ועכשיו, בשם המודרניזציה והגלובליזציה, בשם החיים הדיגיטליים, ויש אומרים שזו הקדמה.

אבל אני אומר לכם, אפשר גם אחרת, אל לנו לקבל את השטחיות כמובן מאיליו, אל לנו לקבל את הנורמה כגזרת גורל. במידה ונרצה להיות חברה משפיעה, מובילה, אנו חייבים לנהוג אחרת. להיות אור לגויים, לא רק במובן של התפיסה הכלכלית והאידאולוגית, אלא גם במובנים הקטנים של החיים, תרבות השיח למשל, היכולת להקשיב.

כלומר – להוריד את שכבת הציניות, ולהעלות את מפלס ההקשבה, לדבר בפחות נחרצות ולהקשיב בקשב רב יותר.

את תובנות אלה לקחתי מכמה חבלי ארץ שמקפידים במיוחד,  המקומות הבולטים ביותר לתרבות שיח אחרת, הם הערבה ובקעת הירדן. כמובן, שיישנם עוד מקומות שבהם ניכרת תרבות שיח אחרת, אך בשלב הרהוריי בדרכים חשבתי לתומי כי כנראה הציניות נמסה מעל לטמפרטורה מסוימת (כמו שפיללנו לגבי הקורונה).

אז חברים בואו ננסה להמיס את הציניות, דווקא בחום הכבד של אוגוסט בואו ננסה להקשיב יותר, ולהגיד פחות,  ננסה להשיל את שכבת הציניות, ובאם מספיק נרצה אז אני בטוח שגם נצליח.

ובמעבר חד – מה היה לנו השבוע?

במהלך השבוע החולף עסקנו במספר תחומים:

העלאת שליחותנו ותרומתנו לסדר היום הציבורי-כלכלי – בצד נושאים "בוערים" כמו הקורונה, התקציב, איום הבחירות ולהבדיל, האיומים הביטחוניים, התחלנו להשמיע את עמדתנו ודעתנו בכלי התקשורת השונים, כולל חתירה מתמדת לשילוב רפתנים מרחבי ישראל מעל גבי האתר או העיתונות המודפסת. נמשיך ונעצים פעילות זו, לרבות פעילויות תקשורתיות עקיפות, שישרתו את מעמדנו.

הנעת תהליך של מיתוג מחדש ובירור והערכים של הארגון – מתוך ההבנה כי בכל ארגון חייב ערכים, וההבנה שהידע היינו מצוי בכל אחת ואחד מאיתנו, הנהלת התאחדות מזמינה את הציבור הרחב להשתתף בדיון הקרוב בנושא ערכי המותג של הארגון. הדיון יתקיים ביום שני ה-10.8.2020 בשעה 10:00 באמצעות תכנת זום, קישור נמצא באתר ההתאחדות.

במסגרת דיון זה יינתן גם דיווח מפורט על הנעשה ותינתן האפשרות להתייחסות.

המשך משא ומתן עם האוצר – בימים האחרונים נעשו מגעים עם האוצר ונבחנות אפשרויות להביא רעיונות מחוץ לקופסא. מובן מאליו, כי מדובר בתהליך מתמשך וקשה, אולם אנו נחושים, מחויבים וערוכים להוביל אותו מתוך אמונה עצמית חזקה בצדקת דרכנו.

העמקת הקשר רפתן-התאחדות – גם בנושא הזה נעשית עבודה לא מבוטלת ולאורה נמשיך לשלוח רעיונות, תובנות, טיפים והמלצות לציבור הרפתנים דרך אמצעי התקשור השונים. בימים אלה אנו אף מתחילים לחשוב על שימוש ב-"וובינר" לטובת קיום קבוצות דיון והפרייה הדדית בנושאים מקצועיים, כלכליים ופוליטיים כאחד. ככל שתחפצו בכך, אתם מוזמנים לעלות נושאים ורעיונות למפגשי ה"וובינר" המתוכננים.

אסיפה כללית – כידוע לכם, האסיפה נדחתה ואנו מחכים להוראות רשם האגודות השיתופיות בנושא. כולי תקווה כי ימצא פתרון מוסכם על כולם, ונוכל להתקדם לקראת קיומה של האסיפה.

ספר הבוחרים – אנו נרצה להיכנס לתהליך שבמסגרתו יעודכן ספר הבוחרים. בתהליך זה, נעסוק בשאלת החובות והזכויות של חבר באגודה, שותפויות וזכויות הצבעה.

אז שבת שלום, חברים – וזכרו: בואו נקשיב יותר ונדבר פחות,

בואו ננסה לקלף את הקליפות ונראה באמת אחד את השני.

ליאור שמחה