ברכה או קללה? הבחירה בידינו

בפרשת השבוע מסופר על בלק, שלפעמים אנו נוטים לראות צל הרים כהרים, מה שגורם לפעמים להעצים את הפחדים והחרדות הרבה מעבר למה שהם באמת, כך קרה לבלק מלך מואב. ארצו של בלק יושבת בעבר הירדן. בני ישראל כלל לא התכוונו לכבוש אותה. מטרתם הייתה להגיע לארץ ישראל, וארצו של בלק לא הייתה בדרכם. הפחד המוגזם של בלק הוביל אותו לעימות מיותר עם בני ישראל ולבסוף לאובדן ממלכתו!

עוד מסופר בפרשת השבוע על בלעם, שמבקש לקלל ויוצא שהוא בעצם מברך את בני ישראל.
פרשה זו משקפת לנו שבעבר התייחסו מאוד ברצינות לברכות ולקללות, והאמינו שיש בכוחן להשפיע על העולם. גם בימינו יש כוח למילים, לברכות אך גם לקללות. אני באמת מאמין, שבכוחה של ברכה לבנות מציאות, אבל גם לקללה יש את הכוח להרוס. שימו לב לדבריכם, שיקלו מילים, ובעיקר תרבו לברך.

מסר זה מחבר אותנו גם לרוח הימים המיוחדים שעמם אנו מתמודדים בעקבות המשך התפשטות הקורונה. השבוע המשכתי לנוע בשבילי החלב בארץ, בין הרפתנים והחקלאים המדהימים שלנו. התרגשתי כל פעם מחדש לראות את האנשים שמה שזורם בעורקיהם ומה שמניע אותם זה החיבור לאדמה, זו השליחות. גם בחום, גם מאחורי המסכות, נפעמתי מהמחויבות הבלתי מתפשרת של חברינו להמשיך ולדאוג לזמינות החלב בבתים בכל ישראל.

האתגר הקשה מנשוא של מדינת ישראל והעולם כולו מול הקורונה, מעמיד בפרופורציות את המלעיזים והמקטרגים, אולם אין בו כדי להמעיט מחשיבות הבחירות הקרובות בעולמנו המקצועי והערכי – משק החלב.

אני שמח לבשר לכם, כי בהתייעצות משותפת, מזכ"ל תנועת המושבים, חברי עמית יפרח, החליט ללכת לבחירות אזוריות לרשימה המסוכמת במגזר המשפחתי, שבמסגרתן יבחרו נציגי האזורים למועצת התאחדות. כבר בחודשים הקרובים נציגות זו תידרש לקבל החלטות כבדות משקל במועצה לכאן או לכאן.

אני מבקש מכם, בואו לקחת חלק, השמיעו את קולכם באופן הברור. התמודדו והיבחרו, אלה בחירות מהותיות, שבה לכל אחד הזכות להשפיע על עיצוב דרכנו בהמשך. חברי המועצה ידרשו לקבל הכרעות קשות, יצטרכו לפעול שכם אל שכם, מושבניקים וקיבוצניקים, מזרחיים ואשכנזיים, דור ותיק ודור המשך, למען הפרנסה של כולנו, ולמען חיזוק מעמדנו, כמי שעומדים בחזית החקלאות בישראל.

בלעדינו לאורך זמן, לא תהיה חקלאות בישראל. אך האתגר הגדול ביותר שעומד בפנינו הוא קודם-כל הצורך לאחד את השורות ולהבטיח כי לאחר כל הכרעה שתתקבל נהיה מאוחדים ומחויבים, כתנאי ראשון להצלחתנו להוביל את העשייה שלנו קדימה. אחרת, המאבקים הפנימיים יהפכו לחזות הכול ויפגעו אנושות בסיכוי ובתקווה שאליהם אנו מכוונים.

בידיים של כל אחד מאיתנו להחליט האם אנו בשקיעה או בזריחה (אפילו שלפעמים הם דומים עד מאד) פנינו לשבט או לחסד, לבנייה או להרס. די בדוגמאות שציינתי בדבריי מפרשת השבוע או מרוח הימים, כדי להבין כי רק באחדות, באחריות ובשיקול דעת – נחזק ונתחזק, כל אחד באופן אישי וכולנו יחד, כחברי ההתאחדות, הגוף המייצג והייצוגי היחיד שלנו.

בהזמנות זו, אני מבקש לברך את חברי, איציק שניידר, על כניסתו לתפקיד מנכ"ל מועצת החלב. איציק, פעם רפתן ותמיד רפתן, מכיר בצרכים שלנו, מודע לערך הרב שבשליחתנו – ואני משוכנע כי הוא יעשה ככל שביכולתו בכדי להבטיח לרפתנים פרנסה בכבוד.
אבקש גם להודות במילים חמות לידידתי, מיכל קראוס, מנכ"לית המועצה היוצאת. מיכל דגלה תמיד בשיתוף פעולה עם ההתאחדות – ועל כך תודתי ואיחולי הצלחה בהמשך הדרך, בשם כולנו.

עוד אברך את תמר לוי-בונה, רפרנטית החקלאות במשרד האוצר, על מינוייה לרפרנטית הקורונה באגף התקציבים. אני משוכנע כי כישוריה הרבים של תמר, יסייעו לחיזוק הכלכלה הישראלית אל מול הנסיבות חסרות התקדים, שהביא עמו משבר הקורונה.

שבת שלום, חברים – וזכרו: "מה טובו אוהליך יעקב משכנותיך ישראל" (במדבר, פרק כד)