תמיד הכי חשוך לפני עלות השחר, הולכים נגד הרוח

בימים אלה אנו נמצאים בתקופת בין המצרים, ימים של אירוע כואב בעברנו ההיסטורי, שאליהם מתווספים בתקופה זו ימים מורכבים של התמודדות עם נגיף הקורונה, אך לא פחות משמעותי מכך – תחושת כאוס ובלבול שמאפיינת את החיים בתקופה זו.

היעדר אמון בהנהגה, תחושה של רגע לפני מחאה חברתית ענקית, לאן פנינו תחת המגבלות וההוראות המשתנות חדשות לבקרים? כל זאת מייצרות מציאות לא פשוטה להתמודדות.

ולמרות זאת ואף על פי כן, ענף החלב עם הפנים קדימה, יש לנו לא מעט נקודות אור והזדמנויות דווקא בימים אלו.

כך למשל, הערבות הדדית המופלאה של רפתות מבודדות בעקבות נגיף הקורנה, התגייסות הטוטאלית למען רפתנים הזקוקים לעזרה, חליבות, עבודה או הערכות למקום מגורים חלופי, כל אלה מעוררת השראה ובהחלט מהוות גאווה גדולה.

עוד למשל, אנו אי של יציבות – אנו הנושאים בשליחות החלב בישראל והביטחון התזונתי שוררת יציבות, אנו ממשיכים לעבוד לילות כימים בכדי להמשיך לייצר ולדאוג לאספקת חלב סדירה לכל אזרחי ישראל, במישור הזה – אזרחי ישראל יכולים לישון בשקט.

עוד נקודת אור – ראש הממשלה יצא בקריאה נחרצת להעדיף את התוצרת המקומית ולתרום ככל הניתן לקידום כלכלת ישראל על טהרת הייצור הכחול-לבן. נדמה, כי קריאתו זו אף מהווה קריאת השכמה לכל הפקידות הציבורית והדרג המקצועי במשרדי הממשלה להקל ולסייע ליצרנים הישראלים ולחזק את הכלכלה הישראלית – האם מדובר באור בקצה המנהרה, ולא פנס של רכבת חולפת, ימים יגידו.

ועם זאת, אנו עוקבים מקרוב אחר כל שינוי והתפתחות בגזרה הפוליטית, חוזרים ומזכירים לכל מי שמוכן לשמוע, את נאומו המפורסם של רוה"מ, על "האיש הרזה והאיש השמן", ואומרים ללא משוא פנים, אנחנו (המגזר היצרני) רזים מאד, ואין אנו יכולים לשאת על כתפנו יותר את אנשים השמנים" (המגזר הציבורי), לא נוכל להיות זריזים ויעלים עם משקלות כבדות אלו.

אנו נמצאים בקשר שוטף עם כל הגורמים הרלוונטיים, כדי שאכן הבשורה המיוחלת תגיע לפתחנו ואכן נוכל להוביל את השינוי בהתייחסות למצב הרפתות והרפתנים בישראל.

מנהיגות או סמכות? (פרשת מטות)

אחת המשימות המהותית של הנהגה שתבחר, היא לגלות מנהיגות, משימה המגלמת את הצורך לקבל החלטות כבדות משקל ביחס להחלטות עקרוניות ומעשיות. הבחירות לרשימה המוסכמת מאחורינו וכעת הזמן של כולנו להיות מאוחדים ומחוזקים, ללא מחנות ועם מטרה ברורה אחת – להמשיך לדאוג לעתיד ענף החלב בישראל, עם זאת מנהיגות מגיעה עם משקל לא קטן של אחריות ועל הנהגה חלה האחריות לפעול למען האינטרסים הכוללים ולא הצרים, למען אחדות ולא לפילוג, למען חיזוק כוחנו ולא חלילה להחלשתנו.

רק ביחד נוכל לעשות את זה, רק ביחד נוכל לגבש כוורת מנהיגותית אמיצה, שמחויבת להחזיר סוף-סוף את ענף החלב בישראל להיות "מדורת השבט", המקבצת סביבה תמיכה ציבורית רחבה, תוך דאגה למימוש האינטרסים המרכזיים שלנו, יצרני החלב.

אני מאמין בכם, מאמין בנו – בכל מאודי.  

שבת שלום, חברים.