אני לדודי ודודי לי או במילים אחרות: אנחנו אחראיים!

חודש אלול הוא חודש של סליחה וכפרה, שבו אנחנו צריכים להסתכל פנימה ולעשות חשבון נפש. אז בפעם הבאה שנביט בעיניים של ילדנו וננסה להסביר איך התדרדרנו?, ולמה והגענו למצב הזה?, נגיד להם שיש אנשים רעים וזה לא שלנו, ושזה לא אנחנו, אלה "הם". אבל שתדעו שבאמת זה כן "אנחנו", ועל כל אחד מאיתנו מוטלת האחריות.

אנחנו הם אלה שמקבלים כדרך אגב, עוד רצח של נער בבילוי שיגרתי של ליל שבת בטיילת בראשון לציון. אנחנו אלה שמקבלים בהכנעה את האונס האכזר של 30 צעירים בבחורה אומללה אחת. אנחנו אלה שמקבלים באדישות את הנעשה בנחל "האסי" את הפילוג והשנאה כלפי המרחב הכפרי באצטלה של משאב ציבורי. אנחנו הם אלה שמקבלים את בלוני התבערה בעוטף עזה, ואת ההפצצות בלילות כעוד יום שבשגרה. אנחנו אלה שמקבלים ממשלה מנופחת, המלאה ביועצים ועוזרים, בזמן שרבבות של עסקים נסגרים ואינם עומדים תחת הנטל. אנחנו אלה שעומדים מהצד ומספרים לעצמנו שזה גדול עלינו, וזה לא באמת שלנו, אלה שאומרים לעצמם שזה ממש לא בסדר ועוברים לעיסוקי היום. אנחנו אלה שאומרים זה הם, זה לא אנחנו. אלה לא הילדים שלנו. שלנו דווקא בסדר.

אנחנו הוא כמו הבחור הזה באילת, שעמד מהצד ורואה את הכול, אני יודע שזה לא בסדר, ורציתי לעזור אבל פחדתי מה יגידו.

תחשבו על זה רגע, ותבינו שהאחריות למצב היא של כולנו.

ואלה הם עיקרי החדשות:

 

  1. ליבנו עם העוטף – בימים אלה חברינו בעוטף עוברים ימים לא פשוטים, ואולי דווקא עכשיו חשוב שנגיד בקול הברור ביותר, שאתם חברנו בעוטף, כיפת הברזל האמיתית של מדינתנו. החוסן הקהילתי והדבקות בקרקע שלכם מעוררים השראה עבור כולנו. בשבוע הבא, תתקיים ישיבת מנהלי המחלקות בעוטף ומשם נצא לסיור ברפתות.
  2. הסכם החלב – בשבועות האחרונים פונים אליי לא מעט אנשים, כדי שנאמר באופן ברור שאנו אלה שמובילים את הסכם החלב אל מול המדינה, ואני לתומי טוען שאין צורך להגיד את המובן מאליו, אך אגיד זאת למען הסר ספק – ההתאחדות היא ורק היא תוביל את הסכם החלב אל מול המדינה.

עוד על ההסכם – המחלוקת בנושא תקציב המדינה עלול לגרור את המדינה לבחירות נוספות, חוסר היציבות הפוליטית כמובן שמשפיע גם עלינו. מבלי להיכנס לדעה אישית מבחינת הענף יש יתרונות לכאן או לכאן. בכל מקרה אנו בונים תרחישים לכל סיטואציה. נמשיך לעדכן.

  1. המחסור בשומן – בשבועות האחרונים צוות בראשות גיורא פוין בשיתוף עם עדי קפלן, אפרים עזרא, פרץ שורק, משרד החקלאות וגורמי מקצוע מהענף, מנסים לתת פתרונות אורכי טווח בכדי לטפל בבעיית המחסור בשומן. הבעיה הינה מורכבת ושכזו ככל הנראה תצריך שלל פתרונות. כולי תקווה שהצוות יוכל להביא פתרונות שמחד אינם מצריכים עלייה לא משתלמת במחיר המנה ומאידך לעלות את אחוזי השומן. אנו בטוחים כי הדרך לפתור בעיה מורכבת עוברת ביכולת של האנשים הטובים ביותר לעבוד יחדיו. יחד עם זאת, לא כל השכל נמצא אצלנו – ואם יש מישהו שחושב שיש לו מה להוסיף ורוצה לקחת חלק, יותר ממוזמן ליצור קשר ולהשתתף בדיונים.
  2. מיתוג להתאחדות – כזכור בימים אלה אנו עובדים במרץ על מיתוג מחדש לרבות חשיבה על החלפת השם לארגון שלנו. אנו חוזרים ומבקשים מהציבור לבוא לקחת חלק בתהליך.
  3. אסיפה, ועד ממונה ומה שביניהם – כידוע, נושא זה נמצא על שולחנה של רשמת האגודות השיתופיות וטרם קיבלנו את תשובתה בנושא, כמו כן אנו ממתנים להתייחסותה בנושא מכתבי החברים שנשלחו במטרה לעצור את הבחירות ולתקן את ספר הבוחרים.
  4. אנחנו בתקשורת – השבוע נחשפנו בעיתון "הארץ" ליום בחיי טלי מדינה, מנהלת משק הלב בקיבוץ אורים. הכתבה על טלי עוררה הדים חיוביים רבים וחשיפתה המחישה את שליחות כולנו לביטחון התזונתי של אזרחי ישראל, בחום ובקור, 24/7, בלי שבתות וחגים.
  5. במזל טוב תינוק חדש נולד לרפתנים ושמו "תבל" ובאנגלית BI – לאחר "הריון" לא פשוט ברצוני לברך על התקנה הראשונה של מערכת התבל. יישר כוח לצוות וכולי תקווה שכבר בשבועות הבאים נוכל לראות יותר ויותר מרכזי מזון, רפתנים ומנהלים בענף העושים שימוש במערכת. אני מניח שכמו כל תינוק המגיע לעולם, יהיו לא מעט קשיים ואתגרים, אבל אני בטוח שבסופו של דבר המערכת תהיה כלי חיוני ברפת הישראלית. יישר כוח לבועז, אפרים, אלינור ויניב וכל מי שלקח חלק בפרויקט חשוב זה.

נ.ב.: ולשאלה נוספת, שאנשים רבים שואלים אותי: ליאור, למה אתה מקפיד לדבר ב"אנחנו", כשכולם מדברים ב"אני ואני"? כי ככל הנראה זה עניין של מבנה אישיות… ועמכם הסליחה.

שבת שלום, חברים וראש חודש טוב.