שבים לשגרה מאתגרת

רק בימים אלה, שבועות אחרי חגי תשרי, חזרו והתמלאו מדפי הרשתות בחלב בקרטון. אין ספק כי תקופת המחסור בספטמבר לא הייתה קלה עבורנו. גם אם המחסור לא נבע בגללנו, יצרני החלב, הרי משק החלב איננו נחלתנו בלעדית ולכולנו יש אחריות משותפת. ככל שהחלב הגולמי יצא מהרפתות באופן שוטף, ישנם שחקנים נוספים לאורך שרשרת הייצור, ההפקה והאספקה, כך שרצף חגי תשרי ובעקבותיהם מיעוט ימי העבודה ודרישות הכשרות, הובילו למצב שנוצר. ברור כי על כל השותפים למשק החלב, בהם המחלבות הגדולות,  לעשות כל שניתן בכדי שהמחסור שהורגש לא יחזור על עצמו, לרבות ובדגש על רצף חגים כמו השנה.

כלל בסיסי חייב לעמוד לנגד כל העוסקים במלאכה: מדינת ישראל איננה יודעת להכיל מחסור בחלב, גם אם הוא מחסור נקודתי וזמני. את שולה מעפולה, כדוגמא, זה ממש לא מעניין האם המחסור נבע מהרפתנים, מקווי הייצור, עקב תנאי הכשרות או כל גורם אחר. לשולה אכפת רק מדבר אחד: שיהיה לה חלב בבית בחגים.

מעבר לכך, ברור מאליו כי לא מעט מרוחשי רעתנו מחפשים כל הזדמנות להפיץ פייק ניוז ולצאת נגד שוק חלב מתוכנן ומפוקח. כך, זה לא היה מפתיע כי גם במהלך החגים, גונבי הדעת וסוחטי הצהלולים והמצלצלים זעקו כקוזאק נגזל כנגד תחלואי השוק לתפיסתם הליברטינית ורצו באמוק לתקשורת, לקידום משנתם הידועה: שוק חופשי בכל מחיר.

המאבק מולם הוא יומיומי ומאתגר במיוחד. מדובר באינטרסנטיים ובמנגנונים מתוחכמים מאוד, שאל לנו לתת להם כל פתח להדהוד מסריהם מחד, ולשמר את משק החלב למען אזרחי ישראל במלוא המחויבות והשליחות, מאידך.

לאתגר אשר ניצב בפנינו אל מול אחד מהסמנים הבולטים של חורשי רעתנו, פורום קהלת, נתנה את הדעת אך לאחרונה גם נשיאת בית המשפט העליון לשעבר, השופטת בדימוס דורית בייניש. וכך צוטטה כבוד השופטת בייניש, בראיון שנתנה לעיתון "ידיעות אחרונות": "קהלת חדר בשיטה מאוד מתוחכמת ופרס זרועות לכל שלוחות הממשלה, האקדמיה ומוסדות הציבור… הוא פועל בהשראת תפיסות עולם זרות, שסותרות כל מה שנבנה כאן. אנשיו הם רפובליקנים קיצוניים, בעלי תפיסה ליברטינית… יש להם המון כסף. אם אתם רוצים להבין לאן הם חותרים, לכו בעקבות התורמים שלהם, לכו בעקבות הכסף".

לנו אין את הכסף שיש להם, אך לשמחתנו מקבלי ההחלטות תומכים ומכירים בחשיבותנו, רואים בשוק חלב המבוסס על ייצור מקומי צורך לאומי לחיזוק הביטחון התזונתי של אזרחי ישראל. ועם זאת, פתיחת מושב החורף של הכנסת, תוביל אותנו להפשיל שרוולים בחזרה ולפעול בשני מישורים מקבילים: האחד שימור מעמדנו וקידום יוזמות ותהליכים במשק החלב בישראל, והשני הוא מתן מענה מיטבי לליברטיניים השונים אל מול עם משרדי הממשלה וחברי הכנסת.

עוד לא נמצא ערוץ עוקף פוליטיקה ולחיבור עוד ועוד פרלמנטרים ומקבלי החלטות לדי.אנ.איי. אשר לעולם יהיה מזוהה עמנו: שליחות ציונית, אהבת האדמה, שותפות, סולידריות וערבות הדדית. בחודשים אלה אנו אף מקפידים לקיים לנבחרי ציבור, למשפיעים ולאנשי פקידות בכירה, סיורים אישיים במשק החלב הישראלי, וגם כאן נזדקק לעזרתכם. משמע – במידה ופוליטיקאים או מקבלי החלטות נמנים על מעגלי ההיכרות או החברות שלכם, הנכם מוזמנים לתאם עמנו סיור והסבר על משק החלב, מבנה ההתאחדות, פעילותה המגוונת ולמה חשוב כל-כך לשמור על משק מתוכנן ומפוקח, שאין לו אח ורע בעולם וכל תכליתו היא לדאוג לרווחת אזרחי המדינה. אין טוב ממראה עיניים ודרך סיורים אלה, אנו למדים עד כמה הם אפקטיביים ומעצבים עמדות.

אין מחיר בעולם, שיכול לקנות או להחליף את הערכים שלנו. ערכים אותם אנו מיישמים מדי יום הלכה למעשה ברפתות  ישראל. בזכותם, התגברנו ונתגבר על כל מהמורה, סיכון או איום. לרוחם, פרסמנו את תשובתנו לפורום קהלת בתקשורת, התמודדנו בהצלחה עם זרועותיו בירושלים במהלך גיבוש הסכם החלב ארוך הטווח, ליווינו את תהליכי החקיקה במשק החלב, ונעמוד כחומה בצורה גם בהמשך הדרך, בממשלה, בכנסת, בתקשורת, בשטח ובכל זירה נדרשת.

במקביל, נמשיך ונביא את קדמת הטכנולוגיה והחדשנות לענף החלב בישראל, כסטארט אפ ניישן בתחום החקלאי. בהקשר זה, אני שמח להודיעכם כי נשיק באופן רשמי את חממת "מילטק", הזרוע הטכנולוגית של משק החלב בישראל, לקראת סוף נובמבר. ההשקה תתקיים בחממה הטכנולוגית של שער הנגב, במעמד שר החקלאות, חה"כ עודד פורר, ראש המועצה האזורית שער הנגב אופיר ליבשטיין, מנכ"ל מועצת החלב איציק שניידר ואורחים נכבדים נוספים.

כידוע לכם, הקמת "מילטק" קורמת וגידים על-ידי התאחדות יצרני החלב בישראל, החקלאית ושיאון, במטרה להוות חממה ייחודית לפיתוח חדשנות בתחום ייצור החלב בארץ ובעולם. היא מהווה נדבך משמעותי ביישום המטרה ששמנו לעצמנו: תמיכה ועידוד הפיתוח והמחקר לטובת מינוף משק החלב המקומי וביסוס מעמדה הבכיר של ישראל בתחום החלב בראייה בין-לאומית!

אחרי הכל, הזכות שניתנה לנו לשאת בשליחות החלב, היא גם החובה שלנו לחשוב על המחר ולהבטיח כי תמיד נעמוד בחזית הידע, היכולות והפתרונות, כאוטוריטה מקצועית מובילה אשר שומרת באדיקות על צביונה, אופייה וערכיה הציוניים.

שבת שלום, חברים.