עדכון לגבי תהליכי החקיקה של הסכם החלב, יוני 2021

חברים שלום,
כידוע לכם, אנו נמצאים בשלבי החקיקה הסופיים של הסכם החלב. אנו נחושים להעביר את ההסכם כלשונו ובמלואו, למרות הלחצים והספינים שאנו נחשפים אליהם בימים אלה בכלי התקשורת.
ביום א' האחרון החלו תהליכי החקיקה, וההסכם עבר בוועדת השרים לענייני חקיקה והתקבלה החלטת ממשלה בנושא.
אתמול, יום ב', ההסכם היה אמור לעבור לוועדה המסדרת אך בשל קשיים רבים מצד האופוזיציה העברת ההסכם לוועדה נדחתה להיום. כולנו תקווה שלא יהיו הפתעות של הרגע האחרון ותהליך החקיקה יגיע מחר, יום ד', לקריאה ראשונה.

כזכור, ב-6 ביולי מסתיים מנגנון מחיר המטרה ולכן אנו משקיעים מאמצים עילאיים ונמצאים ממש במרוץ נגד הזמן, במטרה להשלים לפחות את הקריאה הראשונה בכנסת טרם המועד האמור, יש להדגיש כי גם אם החקיקה לא תצלח עד מועד זה, המחלבות, מועצת החלב וכל הגורמים בענף יכבדו את ההסכמות וימשיכו עם המנגנון הקיים.
אנו ממשיכים לעקוב וללוות את תהליכי החקיקה ככל שביכולתנו. ואנו מצפים לסיים זאת במהרה, בהובלת שר החקלאות, חה"כ עודד פורר. עדיין מוקדם לברך על המוגמר, אך בהחלט ניתן לברך את השר על נחישותו להעביר את החקיקה ולהבטיח אופק תכנוני וכלכלי למשק החלב. בנוסף, ראוי לציין גם בנושא זה את תמיכתו ומסירותו של מנכ"ל מועצת החלב, איציק שניידר. איציק, פעם רפתן ותמיד רפתן, עושה ככל שביכולתו לבסס את יציבותו של ענף החלב וביטחון המזון בישראל.

אנו שבים ומזכירים כי בהסכם – וכחלק ממסגרת החקיקה – נדרש להחזיר 2.8 אגורות, שקיבלנו בשל לקונה חקיקתית, עבור הרפתות הקטנות, (מתחת ל-700,000 ליטר חלב) ומלכתחילה לא היו אמורות להיכנס לסקר 19.
נמשיך לעדכן על ההתפתחויות, ובכל מקרה נקיים ביום רביעי 7.7 בשעה 20:00 מפגש זום ביחד עם רחל בורושק ואיציק שניידר לעניין מחירי הגרעינים ומחיר המטרה והחקיקה.
ובמעבר חד – בימים אלה אנו מבקשים לקבל לחברות את כל מי שבעל מכסה ועדיין אינו חבר התאחדות, אנא הירשמו בהקדם.

בברכת חברים,
ליאור,