ענף החלב במבחן המציאות המאתגרת

אשליית הייבוא הפרוע במוצרי המזון החקלאיים לא נותנת לנו מנוח. ההכרזות של מקבלי ההחלטות בירושלים על פתיחה מאסיבית של ייבוא פרוע ולא מפוקח, מגיעה כמעט לכל תחום חקלאי. כך, אמר לפני ימים אחדים בכיר בממשלה כי יגיע העת להסרת הגבלות הייבוא גם על החלב הניגר – עד לליטר האחרון, מיד מלבים את האווירה קבוצת ליברליות שונות, העולות להתקפה מסוכנת וחסרת תקדים, הסטה של ממש כנגד החקלאות הישראלית והשוק המתוכנן, בשם השוק החופשי "הדת החדשה" הם לוחצים על מקבלי החלטות, על העיתונאים, באלימות ובבוטות הם משכנעים את עצמם כי אנחנו הבעיה ליוקר המחייה, כן כן אנחנו.

אמירות הן אמירות, אבל באותה נשימה הסכמים הם גם הסכמים – ויש לכבדם. אין אנו שמחים עם פתיחת הייבוא, אך אנו בהחלט נעמוד מאחורי ההסכם שהושג בענף החלב ובעקבותיו החקיקה בכנסת, שהרי כולנו יודעים ומודעים להשפעת הקורונה על מחירי הגרעינים, חומרי הגלם והתובלה הימית בעולם.

אף אחד לא יכול היה לחזות את הנסיבות הגלובליות חסרות תקדים ולנו, במלוא הצניעות, לא הייתה שום אפשרות לאמוד את השלכות הקורונה וככלל – אין לנו השפעה על מחירי המזון והכלכלה הגלובלית, לא בימי שגרה ולא בתקופה שלא הכרנו מעולם.

התנודתיות הקיימת במחירי התשומות, בדגש על מזון הפרות, איננה שונה מכל סקטור אחר. כמו רכבת הרים, מחיר המטרה לעיתים גבוה יותר ולעיתים נמוך יותר. לכן, הפגיעה בנו הרפתנים היא בלתי מתקבלת על הדעת, גם בשם השיקול הפופוליסטי, השחוק עד דק: המאבק ביוקר המחייה.

עד כמה שהדבר מדהים, דווקא החקלאים, אנשי האדמה הערכיים והצנועים, הם-הם הכתובת הקלה לגזרות הקשות. ומה בנוגע למחירי הדירות, או לשוק הבנקאות, או לרשתות המזון למשל? המטף שיצנן מעט את הריכוזיות והיעדר התחרותיות כנראה שעוד לא הומצא ובינתיים הטייקונים חוגגים.

מובן כי לא ניתן לכך יד וניאבק על צדקת דרכנו וההכרח בשמירה על יציבות תכנונית וכלכלית בענף החלב הישראלי. אין לנו ברירה אלא שוב להפשיל שרוולים ולהגן על אספקת חלב שוטפת, חלב שהינו הטוב והמזין בעולם, דווקא עכשיו, כאשר ביטחון המזון בישראל הינו צורך לאומי יותר מאי-פעם. משכך, בשם האינטרס הציבורי אנו גם נערכים להגשת בג"צ על פתיחה מלאה של שוק החמאה לייבוא פרוץ ונטול פיקוח שאינו במסגרת ההסכם. ניתן לטחנות הצדק לבחון את הסוגיה אל מול מכלול היבטים וההיתר לשליטה המסוכנת בשוק המזון על-ידי קומץ יבואנים ורשתות מזון.

במקביל, אנו עוקבים ומלווים את סוגיית מחירי החלב המפוקחים. טרם התקבלה הודעה על עליית המחירים המפוקחים ומה גודלה, אולם ברור לכולנו כי עלייה חדה תהיה קשה לעיכול בציבוריות הישראלית ובהקשר זה החיצים יופנו גם לעברנו. שהרי שולה מעפולה, כדוגמא, איננה מבחינה בין ספקי המזון, הרפתנים, המחלבות וכל גורם אחר בשרשרת החלב – מייצורו ועד לאספקתו למדפים בחנויות.

אין ספק כי מדובר באתגר תקשורתי מורכב, שגם אליו אנו ערוכים באופן מערכתי כולל, בכדי למנוע כל פגיעה בתרומה האדירה שלנו לאזרחי ישראל ובכללם לשכבות הסוציו אקונומיות הנמוכות. האמונה בלבנו, הצדק בידינו, הנחישות בעינינו. כך היה וכך יהיה. יחד, בשילוב ידיים של כל החברים ובעבודה משותפת ומשתפת.

ברוח הדברים, נשלים בימים הקרובים את סיכום שנת 2021 ואת תכניות העבודה לשנת 2022 ולרבות תהליכי התייעלות פנימיים. אני מבקש להודות לאנשים הנפלאים בהתאחדות, מנהלות ומנהלי האגפים, עובדות ועובדים, על המאמצים המיוחדים המושקעים בכדי להגיע לתוצרים משמעותיים. תוצרים שיש בהם כדי ללמוד גם מהדברים הפחות הטובים שעשינו וכל העת לחתור למצוינות, למקצוענות – וכפי שציינתי אף להתייעלות, כמו שקורה בחברות ובארגונים רבים במשק הישראלי. עם סיום התהליכים תוצג ותאושר התוכנית בפני הנהלת התאחדות ותעבור לאישור המועצה. נשאף אף להביא את עיקריה לידיעת כלל החברים.

בינתיים, אנו נערכים בנוסף להשקתה הרשמית של החממה הטכנולוגית 'מילטק', שאותה יזמנו בשיתוף עם החקלאית ושיאון. ההשקה תתקיים בסוף החודש בחממה הטכנולוגית של שער הנגב, בהשתתפות שר החקלאות עודד פורר, ראש המועצה האזורית שער הנגב אופיר ליבשטיין מועצת החלב שיאון והחקלאית כמובן. פתיחה של החממה הראשונה מסוגה בישראל, תשקף את מי שאנחנו ומה שאנחנו: אנשי ארץ ישראל היפה, הטובה והערכית, המחוברים בכל נימינו לחקלאות הישראלית ומחויבים בכל מאודנו להמשיך ולעמוד בחזית החדשנות, להמשיך ולמצב את ענף החלב הישראלי כטוב, כמוביל וכמתקדם בעולם.

נמשיך קדימה, כשותפים אמיתיים לדרך ולמטרה. לעולם, כוחנו היה ויהיה באחדותנו. בהזדמנות זו אאחל לכולנו שנה אזרחית 2022 טובה, פורייה וכמובן בריאות טובה.

שבת שלום, חברים.