דבר העורך, משק הבקר 420

שלום לכולם,
אם תרצו להבין ולמקד את עוצמת העוול המטורף הנגרם לחקלאים בישראל, הרי שהרצון ליבוא הדבש מדייק את הסיפור כולו. דווקא בעונת החגים, עונה קצרה, החשובה והקריטית כל כך למגדלי הדבורים ובשנת שיא בתפוקת הדבש כחול לבן, דווקא עכשיו מבקש שר החקלאות לייבא דבש לישראל. למה? ככה!
יותר אטימות מזה, כבר אי אפשר לבקש. וזה בעצם הסיפור של החקלאות הישראלית בשנה האחרונה

על הדבש ועל העוקץ.
כן, היו כבר בעבר שרי חקלאות שלא הבינו את תפקידם, שפגעו בחקלאים ובחקלאות הישראלית. אך נדמה כי שר האוצר ליברמן, באמצעות עושה דברו שר החקלאות פורר, קבעו שיאים חדשים של אטימות ופגיעה קשה, יש מי שיאמר אנושה, בחקלאות הישראלית. צריך לומר ביושר, יש מה לשנות במבנה החקלאות, אפשר גם לדבר על רפורמות, אך כל זה בתנאי אחד, שלא תהינה
פעולות חד צדדיות. ונכון לעכשיו, שר החקלאות פשוט מחרב את החקלאות הישראלית, מייבא מכל הבא ליד ויצר קרע עמוק של חוסר אמון בין משרד החקלאות לחקלאים וללא שום הסכמים או מו"מ. נכון, ענף החלב יוצא דופן, שמר על התכנון, הסכם חדש, אך כל רפתן הוא חקלאי ובעל מטע, או חממה, או לול והפגיעה האנושה בחקלאות, בסופו של תהליך, תפגע גם בנו, בענף החלב.

כי הטירוף לריצה אחר יבוא הפך את פורר וליברמן למוצאים אל הפועל של תוכניות פורום קהלת. ואנחנו כאן, הקטנים, לא יכולים ואסור לנו לשתוק לנוכח העוול והפגיעה הקשה. שנה שלמה מחכים מגדלי הדבורים ומייצרי הדבש, לחודש אחד בשנה, חודש החגים. השנה, נהנו המגדלים מתפוקות שיא של דבש. אך כל זה לא מזיז לפורר וליברמן. הם רוצים לייבא דבש, בכל מחיר, לא משנה מי יפגע. דורון לבנה, יו"ר מגדלי הדבורים בישראל "שרי ישראל ביתנו פורר וליברמן- מייבאים בטירוף, ללא אבחנה מכל הבא ליד- פירות, ירקות, בשר, שמן זית- ועכשיו ברצונם לייבא גם דבש- למרות שאין צורך בכך. 'סיפור הכיסוי' של פורר וליברמן מול הצרכנים- הוא כביכול הורדת יוקר המחייה – אבל בפועל – מחירי המזון לא רק שלא ירדו, אלא עלו ב 18%- בחודשים האחרונים! כולל המזון המיובא". אבשלום (אבו) וילן, מזכ"ל התאחדות חקלאי ישראל: "מדובר בצעד פופוליסטי שסיבתו היחידה היא הרצון של שרי האוצר והחקלאות לקושש קולות על חשבון מגדלי הדבש. צעד שכל כולו בחירות. הדבוראים הישראלים מייצרים דבש מצוין הנמכר במחיר הוגן לאזרחים, ואין שום סיבה לאשר ייבוא מופרך ומופרז של 560 טון דבש.שרת הכלכלה ברביבאי סירבה לאשר את יבוא הדבש ולחתום על צווי היבוא.

וזה בעצם כל הסיפור על קצה המזלג, מישהו החליט לחסל את החקלאות הישראלית בטענות של יוקר מחיה וכל הדרכים כשרות. יותר עוול מזה, אין, יותר אטימות מזה אין והכי גרוע, המחירים כלל לא יורדים, נהפוך הוא. עם כל היבוא המטורף וחסר האבחנה, מחירי המוצרים נמצאים בעליה. נקודה! דבר אחד בטוח, פורר וליברמן יזכרו לדיראון עולם בכל הקשור לפגיעה בחקלאות הישראלית. ואם לא היינו כותבים את זה, היינו חוטאים לתפקידנו. כי מבחינתנו, רק תוצרת כחול לבן.

פרויקט 100 שנות מושב
משק הבקר והחלב גאים מאד בפרויקט הזה שנולד לאחר מחשבה ועבודה רבה של חודשים לא מעטים. סיירנו במושבים, מהדרום עד הצפון, שוחחנו עם וותיקים, בנים ממשיכים, ביקרנו בארכיונים, שמענו, צילמנו, התרשמנו ואנחנו שמחים מאוד להביא בגיליון חג זה, את הפרויקט המקיף, מאה שנות מושב, עבר, הווה, עתיד.

אין בכלל ספק כי המושב, כמו אחיו הקיבוץ, עובר שינויים רבים, חלקם מכורח המציאות וחלקם עקב מדיניות ממשלתית כזו או אחרת. אפילו בנהלל, המושב הראשון בישראל, מגבשים תוכנית לרפת אחד גדולה בשיתוף מרכז המזון. כן, השינויים הכרחיים והם כבר ממש כאן. אך המושב הישראלי, ימשיך להתקיים. אך רגע לפני שתקראו ניתן לומר שני דברים ברורים. הראשון, המושב
לא מקבל מספיק קרדיט, כבוד והוקרה, על תרומתו רבת השנים, לאתוס הציוני, חקלאי ישראלי. דבר נוסף, כ 60- אחוז מהתצרוכת החקלאית בישראל עדיין מיוצרת במושבים וכך גם ימשיך להיות. 100 שנות מושב, עבר, הווה, עתיד. עוד המצאה ישראלית ששינתה לחלוטין את פני המפה. תודה לכם, מושבניקים, עלו והצליחו לעוד 100 שנים לפחות!

חג שמח
ולסיום, רגע לפני החגים שבהם נתכנס כולנו לשולחנות עמוסים כל טוב פרי הארץ. לא נשכח את החקלאים העמלים לספק לנו את הסחורה המשובחת. מדן ועד אילת, תוצרת כחול לבן, שלנו. וזה המקום לאחל לכם, קוראים יקרים, חג שמח, שנה טובה ופרנסה טובה. חקלאי ישראל שרדו תקופות קשות יותר ואנחנו, כולנו, ביחד, נשרוד גם את התקופה הזו וננצח את כל מי שרוצה לפגוע בנו ונתחשבן איתו בקלפי. חג שמח!

שלכם ובשבילכם,
עורך המגזין, ראובן זלץ
050-5518827
meshekhabakar@gmail.com

לקריאת החוברת המלאה, לחצו כאן