כמעט שנה טובה

 

שבועות לא פשוטים לא עוברים עלינו. אם לא די לנו במשבר הקורונה והשלכותיו, אנו מתמודדים עם עומסי חום קיצוניים. כך לדוגמא, ברפת קיבוץ קלי"ה שלחוף ים המלח נמדדות בימים אלה טמפרטורות של כ-50 מעלות ביום וכ-40 בלילה, וברפת קיבוץ גלגל שבבקעת הירדן נרשמו בימים האחרונים רמות חום של 45-47 מעלות. גם בערבה, בעמק הירדן, בעמק יזרעאל, בנגב, בעוטף עזה וברמת הגולן הטמפרטורות מאמירות והקשיים מתעצמים.

בסיוריי נחשפתי למאמצים יוצאי הדופן, שמשקיעים החברים במשקי החלב בכל רחבי הארץ, כדי להמשיך ולהבטיח אספקת חלב שוטפת ולשמור על ביטחון המזון של אזרחי ישראל. התרשמתי עמוקות מהאיכויות האנושיות, המקצועיות והטכנולוגיות במשקים השונים. איכויות אשר משקפות את המיוחד והייחודי שבנו, יצרני החלב בישראל, הנושאים בעמל רב בשליחות לאומית ובעשייה ציונית, לעומת הלא-נודע והמוטל בספק, בכל הקשור לייצור החלב במדינות מעבר לים.

אך מתבקש בהקשר זה להתייחס לכתבה שפורסמה הבוקר (יום ו') בעיתון "ישראל היום".  הכתבה מציגה תמונה מעוותת ומגמתית נגד שר החקלאות, חה"כ אלון שוסטר, שכולה, מתחילתה ועד סופה, צבועה בצבעי פורום "קוהלת" ועמותות שונות, הפועלות כביכול לרווחת הציבור.

נדהמתי מרוח הדברים וכעסתי מעזות המצח של העומדים מאחוריהם, לוביסטים ומלחכי פנכה של פורום "קהלת" ושותפיו. אותם גורמים אשר מנציחים את תרבות השנור ונשענים על תורמים אינטרסנטיים עלומים. ברוב חוצפתם, הפורום ושותפיו  מביעים ביקורת עלינו, המגזר היצרני, במטרה לקדם מדיניות אנטי ציוני, אנטי חקלאית ואנטי סולידרית. בלי בושה הם מעיזים לקעקע את אמינותו של שר החקלאות ושלנו, בעוד שהמיליונים זורמים לקופתם מבלי שידוע כלל ועיקר מהו מקורם.

זו העת להתאחד יחדיו ולהיאבק על הפרנסה שלנו, אבל גם על צביונה של מדינת ישראל כחברה יצרנית, אחראית ומחויבת, לעומת חברה אשר מושתתת על שנוררים, מתווכים ויבואנים, שכל עניינם הוא בקידום האינטרס העסקי שלהם והגדלת הונם.

עלינו הרפתנים מוטלת המשימה להניף את הדגל ולהגיד לכל היושבים במשרדים הממוזגים: ביקורת לא עניינית והפצת פייק ניוז בעיתונות לא יעזרו לכם! לא נכנע כי אנו בטוחים בצדקת הדרך.

אנו בפתחה של שנה חדשה, שנה שבה נרים את ראשנו ונהיה גאים במה שאנו מייצגים ובחיבור שלנו לאדמה. לא נתבייש, נהפוך הוא: נוביל בגאון את הצד היצרני הישראלי, שמפרנס את כולנו בזכות ולא בחסד, שאיננו ניזון מכסף זר ואיננו מושיט את ידו בבקשה לקבל תרומות או צדקות. זו התרבות שעליה נחנך את ילדינו וזו התרבות שעם ישראל ראוי לה.

להלן כמה נושאים משולחנו של המנכ"ל:

  1. השפעות עומסי החום – במהלך השבוע פניתי לשר החקלאות, חה"כ אלון שוטר, בבקשה לקדם תכנית סיוע חירום לענף הרפת. גלי החום הקיצוניים הפוקדים את אזורנו בשבועות האחרונים, שטרם נראו כמותם, פוגשים את הרפתנים בשעה קשה ואף קריטית בענף החלב, עם מאמציהם המיוחדים להבטיח כי תפוקת החלב בישראל לא תיפגע וכפועל יוצא מכך ביטחון המזון של אזרחי ישראל. ככל שהחום הקיצוני יתמשך הרי שקיים חשש כבד לאספקת תפוקות החלב הנדרשות בישראל מחד, ולשחיקת רווחיותם של יצרני החלב תחת הסכמי המכסות המחייבים מאידך. משכך, קראתי לשר החקלאות להירתם עבור יצרני החלב בישראל באמצעות תכנית סיוע חירום. אותם יצרנים, שברובם פרוסים בפריפריה ובקווי העימות, כורעים תחת נטל האקלים הקיצוני, שמעצים יותר ויותר את הנטל הכלכלי, שעמו הם ממילא מתמודדים תקופה ארוכה. כולנו תקווה כי שר החקלאות ייענה לקריאתנו ונקיים בהקדם פגישה בנושא תכנית סיוע חירום ליצרני החלב בישראל.
  2. אסיפה 2020 – אנו מצפים כי רשמת האגודות השיתופיות תדחה את הפניות והדרישות לפתיחת ספר הבוחרים, ותאפשר לנו לקיים את האסיפה במהירות האפשרית. ועדת הבחירות, שהתכנסה השבוע, בנוסף לישיבות רבות נוספות שקיימה לאחרונה, נערכת לקיים את אסיפת החברים בהקדם האפשרי ובאמצעים שעומדים לרשותה, תחת הוראות רשמת האגודות השיתופיות ותחת מגבלות הקורנה. כולנו תקווה כי כבר השבוע נקבל אור ירוק לקיום האסיפה בהתאם לכל ההיבטים המתחייבים לפי רשמת האגודות.
  3. שם חדש לאגודה – נערך סקר בין החברים, שיציג מגוון אפשרויות לשם חדש להתאחדות, בהתאמה לרוח הזמן ולעיסוקנו. יש לשים לב להבדל בין שמה המסחרי של ההתאחדות לבין שמה המשפטי. בשלב הראשון נבקש לשנות את שמה המסחרי ולאחר מכם את שמה המשפטי. כך או כך, עלינו להכריע בנוגע לשמה החדש של ההתאחדות, באופן שישקף את ערכנו, מהותנו וייעודנו. אדגיש, כי עיקר תפקידה של ההתאחדות הוא במישור המקצועי והייצוגי, למען משק החלב בישראל. לכן, בבואנו לנהל משא ומתן או לקדם תהליכים, השם החדש ישמש עוד נדבך מהותי, שיתרום בשיקוף נכסי הידע, המחקר, הפיתוח והעשייה הנרחבים שלנו בענף החלב.

זכרו – שמי שמצביע משפיע!

לחצו כאן כדי להשתתף בסקר – קישור מקוון לסקר

 

  1. הרמת כוסית בזום – ביום ג', ה-15.9.2020, נקיים בשעה 19:00 הרמת כוסית ענפית בחסות מועצת החלב ובהשתתפות שר החקלאות, חה"כ אלון שוסטר. נאחל לכולנו בזום, באופן שונה וייחודי, כי השנה שתבוא עלינו לטובה תהיה שנת בריאות, שפע ופרנסה טובה, מצפים לראותכם.
  2. צוות תוכנה – בימים הקרובים נקדם את הקמתו של צוות חדש, שיוביל את מדיניות התוכנה בהתאחדות. אנא עקבו אחר הפרסומים בנושא.
  3. קידום תקשורתי – כידוע, אנו עושים מאמצים רבים כדי להוציא לתקשורת ידיעות וכתבות מעניינות מעולמנו המקצועי בענף החלב. אם יש לכם רעיון, יוזמה או כל פעולה אשר יש בה עניין ציבורי רחב, אל תהססו ופנו אלינו כדי לבחון ולקדם הנדרש ברמה התקשורתית.

7 עדכוני קורונה – הנגיף נמצא כאן במלוא עוצמתו וכדי לשמור על בריאותכם ובריאות המשפחות והסובבים, אנו מבקשים מכם ליישם את ההנחיות והדגשים להתנהגות בצל הקורונה. כרגע לא מתוכננת פגיעה או מגבלה כלשהי בחקלאות, אך אנא הקפידו על מדידת חום יומית לפני היציאה לעבודה ודיווח הצהרת בריאות יומית, על צמצום מגע פיזי והתקהלויות, ועל חבישת מסכה ומיגון בזמן טיפול שמחייב קרבה. עם העלייה בתחלואה, יש לא מעט רפתנים הזקוקים לבידוד או חולים ואנו נעשה ככל שביכולתנו לעמוד לצד כל חבר שנפגע בימים אלה ממגפת הקורונה ולסייע ככל יכולתנו.

להלן ההנחיות:

https://www.icba.org.il/news/2009ramzor/

 

נפגש בזום להרמת כוסית לראש השנה. עד אז, בריאות איתנה לכולם ושבת שלום.

בברכת חברים,

ליאור