למה לי פוליטיקה עכשיו?

חודשי הקיץ החמים הביאו לנו בשורה מרעננת, בימים האחרונים השרים חתמו על צווי המחירים, מה שמבטיח את יישמו של הסכם החלב החדש.
זו הישג משותף של כולנו, שכלל ועיקר איננו מובן מאליו. הוא מבטיח את המשך התכנון במשק החלב, יציבות ואופק כלכלי. יש בו כדי להעניק לנו את הרוח הגבית להמשך פעילותנו לאספקת חלב שוטפת ובעיקר להמשך חיזוק ביטחון המזון בישראל.
בגיליון "משק החלב" הקרוב נצדיע לסקטור המשפחתי במסגרת פרויקט מיוחד, "100 שנות מושב", שיעלה על נס את תרומת המושבים לפיתוח ולביסוס ענף החלב בישראל, דורות על-גבי דורות.
צריך לומר ביושר כי ההסכם החדש איננו מושלם, אולם באותה נשימה עלינו לומר כי שוב הוכחנו מהי אחריות לאומית ומהי שליחות ורגישות חברתית למען כלל הציבור בישראל. גם שותפינו להסכם בשרשרת ערך החלב הכירו בערכים אותם נשאנו ולאחר מאמצים מיוחדים, לילות כימים, דיונים מרתוניים ואין סוף משברים, הגענו לחוף מבטחים.
נדמה כי הישג זה מתעצם עוד יותר על-רקע המשבר בחקלאות והגזרות הרבות אשר מאיימות על אחינו החקלאים. רק לאחרונה נחשפנו למסכת מכוערת של חילופי השמצות אשר מצביעות על שיח רעיל בין הפקידות הממשלתית לחקלאים. אנחנו בענף החלב נמנענו ממצב זה, אולם אין בכך בכדי לגרוע ולו במעט מהחיזוקים שאנו מעניקים לאחינו החקלאים במאבקם הצודק לשמירה על החקלאות הישראלית כערך לאומי וכלכלי.
אך טבעי כי בבחירות הקרובות בנובמבר נעמוד בפני ההכרעה האמיתית. הכרעה אשר תקבע את דרכה העתידית של מדינת ישראל, צביונה של החברה הישראלית, ובהקשר אלינו – היכולת לקיים חקלאות ישראלית ובמקביל להתקיים ממנה בכבוד ובצנעה. בעת הזו כל אחד ואחת מאיתנו צריכים לשאול עצמם מי מבין המפלגות והמועמדים יתמכו באמת בכוח היצרני המקומי, יידעו להוקיר במעשים את העשייה החקלאית הציונית ואת העומדים מאחוריה, החקלאים, הנמצאים שם עבור כל אזרחי ישראל ברפתות, בשדות, במטעים, בחממות ובלולים, בגבולות ובקווי העימות, בפריפריה ובכל נקודה במדינה, בכל עת ותנאי.
אמרתי בעבר ואחזור ואומר: עוד לא נמצא ערוץ עוקף פוליטיקה בטח בשוק מתוכנן כמו שלנו.
אני פונה אל ההיגיון, הרגש והאחריות האזרחית של כל אחד ואחת מכם: גלו מעורבות בבחירות הקרובות, נצלו את השעה שבה המפלגות תרות אחר קולותינו בכדי לחזק את מעמדנו, לתמוך במי שמחובר ואוהב את החקלאות, שמבקש את טובתנו, ובכך נחליש את אלו אשר מבקשים לפגוע בנו בשם הקפיטליזם החזירי ותפיסות ליברטניות מסוכנות.
החקלאות הישראלית מסמלת יותר מכל את החברה הישראלית, שכולנו משתוקקים לה. חברה אשר בבסיסה סולידריות, ערבות הדדית ושותפות. אלה הם גם הערכים שנרצה להנחיל לילדינו, שחזרו ב-1 בספטמבר למסגרות בתי הספר.
התרגלנו מדי קיץ לדרמות גדולות סביב פתיחת שנת הלימודים, סביב משברים ומחלוקות, אולם לשמחתנו השנה נפתחה כסדרה
באופן אישי, אני רואה במועד זה יום חג, שמרגש אותי במיוחד. הוא מרגש אותי כהורה עבור ארבעת ילדיי במסגרות החינוך, ולכלל ילדי ישראל, שחוזרים לשגרת מבורכת של לימודים. נאחל להם שנה מוצלחת ופורייה, שבה ירכשו ידע בעולמות תוכן שונים ומגוונים, יקבלו כלים לעידוד חשיבה, למידה ויצירתיות, יחשפו ויספגו ערכים חשובים כמו אהבת האדם, הארץ והעם, ערבות חברתית, אחריות, מחויבות, מצוינות, מעורבות קהילתית ואזרחית.
ובקשה קטנה ממני, אנא תנסו להעביר את המסר לילדים – אל תפסיקו להיות ילדים, תהנו מהדרך, תחלמו בגדול, ותאמינו שהכול אפשרי. תנו לתמימות, לטוב הלב ולהיעדר הציניות, שמלווים אתכם כילדים, להמשיך ולהוביל את דרככם כנערים וכבוגרים, יחד עם תובנות החיים שתרכשו.
כולי תקווה כי מילדים אלו אף יצמח הדור הבא שלנו, כאנשים בוגרים עם חיים בעלי משמעות, תרומה והשפעה, ברפת הישראלית או בכל תחום חקלאות אחר. הילדים האלה הם העתיד של חברה ישראלית טובה, ערכית ויפה, והעתיד ליצירת חברה זו טמון עמוק-עמוק בשורשי החקלאות.
ככל שאווירת חג מלווה אותנו בעת הזו, הרי לא נוכל להתעלם מהאתגרים המקצועיים הנכונים לנו לקראת חגי תשרי. אנו נערכים לאספקת חלב סדירה במהלך החגים, אולם ברקע, כידוע, מתמודדות המחלבות עם רצף של ימי חופשה ולעיתים אף עם תקלות תחזוקה שונות. אנחנו כתמיד נהיה ברפתות ונדאג להפקת החלב הגולמי, כאשר במקביל נעשה ככל יכולתנו כדי לוודא שהמחלבות נערכות בהתאם, בכדי לצמצם למינימום כל פגיעה אפשרית באספקה, לצערי במה שאינו תלוי בנו, איני אופטימי.
התחלתי את דבריי בבשורת ההסכם וברצוני להודות שוב לצוות הנפלא שליווה את התהליך האינטנסיבי. לחברים המדהימים שניצבו כשומרי הסף של הענף עבור כולנו, לצוות האסטרטגי, למוסדות התאחדות , לחברי הצוות המקצועי, וכמובן לחברי ממועצת החלב והמחלבות שתרומתם לא תסולא בפז. היינו יחד מאוחדים ונחושים, לעולם נהיה יחד מאוחדים ונחושים.
שבוע טוב, חברים.