ליאור שמחה: "הפתרון, כל ליטר חלב מיובא יקוצץ ממכסת הגבינות הקשות" – ראובן זלץ

רגע לפני חודש החגים וייבוא החלב ניגר מפולין ומטורקיה טרף את הקלפים. לאחר מרתון שיחות אינטנסיבי מול משרד האוצר והשר סמוטריץ, מסתמן סיכום המאפשר ליצרנים סוג של נחמה. שמחה: "המטרה שלנו היא שמירה על יצרני החלב ולמנוע מחסור. רוצה לומר בזהירות כי מסתמן שעל כל ליטר חלב מפולין, יקוזז מהמכסה המיובאת של הגבינות הצהובות".
וכן, לראשונה מודיע שמחה: "בדצמבר אצא לחל"ת לקראת התמודדותי על תפקיד מזכ"ל התנועה הקיבוצית". הבחירות ייערכו בפברואר 2024

על יבוא חלב ניגר מפולין, גרמה ליצרני החלב דאגה גדולה. הדאגה מפני החלטה קיצונית זו, לראשונה בהיסטוריה הישראלית, עוררה שדים רבים בענף שגם כך, מתמודד מול לחצים אדירים וכוחות חזקים המעוניינים בפתיחתו. ליאור שמחה, מנכ"ל ההתאחדות "אני מודע לחשש ושומע את הקולות, המציאות הפוליטית בה אנו פועלים הינה מורכבת ולא אוהדת את החקלאות וזאת אני אומר בלשון המעטה. אך יחד עם זאת, ענף החלב הישראלי הינו ענף יציב, המושתת על מיטב הטכנולוגיה. למיטב הבנתי, משק החלב יוכל להתמודד מול היבוא, כפי שהוא מתמודד בימים אלה. אני בטוח שמשק החלב ימשיך להיות חזק, עם המדינה או בלעדיה. זהו ענף מושתת כמעט כולו על ייצור כחול לבן ואני משוכנע שכך ימשיך להיות. מזה שנים ממשלות ישראל מנסות לפגוע בענף שלנו ועדיין נכון להיום, הוא ענף רווחי, מבוסס ומאוד מאוד יעיל. אני גם שומע את הקולות הבאים מהממשלה ומפורום קהלת, אנחנו נעבור גם אותם. לא אגיד שהמסע קל ופשוט אך אין לנו אופציה אחרת חוץ מניצחון".

רק ביחד ננצח. ליאור שמחה

בשבועות האחרונים נמצא שמחה במרתון שיחות, פגישות וישיבות מול אנשי האוצר במטרה להגיע לסיכום בנושא הייבוא והחלב שבפיקוח. כעת מסתמן כי מסתמן שבמשרד האוצר יסכימו לקזז כל
ליטר חלב ניגר מייבוא, ממכסת הייבוא של הגבינות הצהובות. שמחה מאוד מקווה שהדבר יגיע לידי סיכום סופי.

ועדיין, הקולות מכיוון הממשלה מטרידים, שלא לומר מעוררי דאגה רבה?
"אגיד זאת כך, אם עדיין, לאחר גל הקורונה, הממשלה לא הבינה את חשיבות ביטחון המזון, הנה הגיעה דוגמא נוספת, ענף הזית, שנפתח ליבוא של שמן זית, יבוא שפגע קשות בענף המקומי, וחקלאים ישראלים החלו בעקירת מטעי זיתים. והנה, שוב רצה הגורל, גל השריפות פגיע קשות בענף הזית בספרד ומחירי הזיתים והשמן האמירו לגבהים לא מוכרים. ופתאום כולם נזכרו בענף הזית בישראל ובביטחון המזון וחשיבותו הרבה. שוב, אני מקווה ומאמין שמתי שהוא, הפוליטיקאים יבינו כי לפני עוד שקל פחות שקל, יש חשיבות לביטחון מזון ישראלי, כל העולם כבר הבין זאת, בטח לאור השינויים במזג האויר, בטוח שגם ישראל תבין זאת".

משבר החלב המפוקח?
"אכן אנחנו בשיאו של משבר בתחום זה, גם אצלנו בבית נצטרך לקבל החלטות קשות, כי המדינה לא יודעת להכיל מחסור בחלב. יש לומר את האמת, כרגע יש מחסור בחלב ניגר בפיקוח, אנחנו צריכים לגרום למחלבות לייצר אחרת היבוא יימשך. לא יעלה על הדעת שאין חלב ניגר במדפים, זו לא אופציה ואסור שזה יקרה, המחלבות חייבות להבין כי אופציה כזו פוגעת גם בהן והן חייבות להיערך בהתאם ולספק פתרונות, כי הרי הדבר היחיד שלא חסר בישראל זה חלב".

אתה מתמודד על ראשות התנועה הקיבוצית, זה הזמן לומר בהצלחה לא?
שמחה מחייך "אכן כן, השמועה נכונה. בדצמבר אצא לחופשה ללא תשלום. אך כעת כול כוחי מופנה לענף החלב ואני רוצה להודיע כאן כי בשום מקרה, יצרני החלב לא יישארו לבד ואני ממשיך ואמשיך גם בעתיד לפעול למענם. הגעתי להחלטה לרוץ לתפקיד מזכ"ל התנועה הקיבוצית כי מדינת ישראל שכולנו אוהבים נמצאת בפרשת דרכים ואני ארצה להיות שותף ולהשפיע על הכיוון ועל דרכה של המדינה שלנו". הבחירות יערכו בפברואר 2024.

יש כבר מחליף?
"אינני עוסק בכך, אך הגיע הזמן שמשק החלב יגדל מנהיגות ארצית, יחד עם חקלאי ישראל, שתשפיע על הפוליטיקה ועל עתיד המדינה, כמו גם שיפעלו למען החקלאות הישראלית בכלל וענף החלב בפרט. לצערי כיום, בלי כוח פוליטי משמעותי לא סופרים אותך והחקלאים יכולים להוות לשון מאזניים בכל מאבק וזאת באם ישכילו להתארגן ולהיות מאוחדים. ראה קבוצות מיעוט אחרות בפוליטיקה כיצד צברו כוח רב לאחר שהתאחדו וגייסו את חבריהם למטרה זו. הגיע הזמן שגם לחקלאים יהיה כוח כזה ויפה שעה אחת קודם".

ברכות לשנה חדשה בפתח?
"בטח ומכאן אני רוצה לשלוח ברכות ואיחולים לכל היצרנים שלנו העובדים קשה לפרנסתם ומייצרים חלב איכותי, הטוב בעולם רוצה לברך את כל אנשי ענף החלב בבריאות ופרנסה טובה. ברכות לכל בית ישראל, לשנה טובה ומבורכת, שנה של פרנסה טובה, שנה של צמיחה, שגשוג ותקווה לשנת חקלאות טובה הרבה יותר. ובתוך כל הרעש מסביב, חשוב לי לומר כי רק ביחד ננצח. שנה טובה".