דבר העורך – משק הבקר 421 , ראובן זלץ

שלום לכולם,
ההתרסקות הפתאומית של מחלבות רמת הגולן, סימנה את הדרך, ענף החלב הגיע לנקודת האל חזור, יש כאלה שיאמרו כי אנחנו כבר שם. בכל מקרה, זו העת למאבק אמיץ, בלתי מתפשר ועיקש על עתיד הענף. מתכנון והקמת מחלבה בבעלות הרפתנים ועד למאבק על דעת הקהל וכוונת הפוליטיקאים להפוך את ענף החלב הישראלי, למפעל בשליטת טייקונים תוך חיסול הרפת המשפחתית ושחיקת הרווחיות של היצרנים.

שלא יהיה ספק, שר האוצר המיועד, סמוטריץ, דוגל בכלכלה "חופשית" ובהפרטה קיצונית, סמוטריץ סמוך לשולחן פורום קהלת ואם מישהו חשב שליברמן גרוע, חכו לשר האוצר הבא. זה נכון שהסתלקותו של פורר ממשרד החקלאות הוא צעד מבורך וחשוב וכעת המערכה תעבור לוועדות הכנסת ולשר החקלאות הנכנס, שיהיה כנראה מתנועת ש"ס. יש תקווה כי הממשלה הנכנסת תהיה טובה יותר לחקלאות. אך אם תשאלו אותי, המאבק האמיתי הוא על דעת הקהל, ענף החלב על קברניטיו, שתק זמן ארוך מדי ולמעשה רובנו חשב כי אם נשתוק, הכל יסתדר. אך המציאות הוכיחה אחרת, אז יש את חוק החלב, מחיר מטרה ומכסות, אך הגיע הזמן לומר את האמת, הענף הולך ומצטמצם, הרווחיות נשחקת והעתיד לא ברור, לא ברור בכלל. וזה הזמן לצעוק את שלנו.

זמן חסד
זה לא סוד שממשלת השינוי של לפיד בנט, נכשלה כישלון חרוץ בשמירה על החקלאות והפקירה את החקלאים בשם השמירה על הממשלה ובכך למעשה נתנה אור ירוק לליברמן ושליחו פורר לפגוע קשות בחקלאות הישראלית, להגדיל את היבוא, לטעון טענות שקריות כי החקלאים אחראים על יוקר המחיה ובכך לגרום נזק אדיר, תדמיתי ותקשורתי לחקלאים בכלל ולרפתנים בפרט. ממשלת לפיד וחברי הכנסת המזוהים ביותר עם החקלאות ח"כ בן ברק, ח"כ שוסטר, ח"כ שפע ועוד, לא יכלו לליברמן ופורר ובכך למעשה שיתפו פעולה עם מי שבא לחרב את החקלאות הישראלית בשם המאבק ביוקר המחיה. כיום כבר ברור לכולם, כי יוקר המחיה
כלל אינו קשור לחקלאות הישראלית ולמרות היבוא המתגבר בכל חודש, מחירי המזון המיובא יקר ברובו מהייצור המקומי וזאת מבלי לדבר על הטעם והאיכות. ממשלת בנט לפיד קיבלו זמן חסד ועשו את כל הטעויות האפשריות בטח בפן הכלכלי. וכותב השורות שהצביע בעד ממשלת השינוי, מודה כי האכזבה היא קשה ועצומה וכעת הציבור שלח את מפלגות מרכז שמאל לבדק בית ולברור היטב את מטרותיהם ויעדיהם.

העתיד כבר כאן
נכון, כותב השורות לא מתיימר להיות אובייקטיבי והעיתון מייצג את יצרני החלב בישראל ועדיין, מאבק הרפתנים והחקלאים בישראל, הוא אולי המאבק הצודק ביותר מכל הבחינות, כלכלית, חברתית, פריפריאלית וכן, המילה הזו שנעלמה מהשיח הישראלי, ציונות, תעשיה ישראלית כחול לבן, המעסיקה עשרות אלפי משפחות, נשים גברים בכל רחבי ישראל בעיקר בפריפריה המשוועת לעבודה. מאבק החקלאים הוא בעצם מאבק על דמותה של ישראל לעשורים הבאים. מאבק על עבודה עברית, שדות ירוקים, מושבים, קיבוצים, מפעלים. והעתיד כבר כאן ויש מי שמנסה להרוס את החקלאות הישראלית בשם יוקר המחיה. יש פוליטיקאים המעדיפים את חקלאי תורכיה, ירדן, רצועת עזה וחקלאי אירופה על פני חקלאים מבאר טוביה, בית הלל, ישובים בעוטף עזה, בצפון, ברמת הגולן. וכעת זה הזמן שלנו, לקום ולומר בבירור, ללא חשש ופחד, אנחנו לא ניתן. ללא הבדל דת, השקפה פוליטית, זה הזמן לקום ולומר, עד כאן!! כי רק האמיצים מנצחים.

גיליון הכנס
ועדיין יש לנו ענף נהדר, מצליח, מלא בפעילות, איכות והגשמת מטרות. ובגיליון זה נסענו לאורך כביש 90 ופגשנו את ישראל היפה, העובדת, המתאמת להחזיק לעיתים בכוח, תעשיה מפוארת. חלק ראשון של המסע שלנו לאורך כביש 90 הוא בעצם מסע לישראל הטובה, הערכית, הציונית. יש גם פרויקט מיוחד על חברות סטארט אפ בענף כי אנחנו אופטימיים ויש גיליון עמוס בכתבות, מחקרים, רת. עיתון המייצג, כך אני מקווה, נאמנה, את אחד מהענפים המפוארים בישראל 2022 .

ענף החלב, אז, היום ומחר!
משק הבקר והחלב 421
שלכם ובשבילכם,
עורך המגזין, ראובן זלץ
050-5518827
meshekhabakar@gmail.com