ליאור שמחה: "חשיבות החקלאות כמנוף כלכלי"

במציאות אחרת, שנת 2023 היתה יכולה להיזכר כשנה טובה בסה"כ ליצרני החלב וזאת למרות תנאי הפתיחה הכמעט בלתי אפשריים ואל מול ממשלה לא ממש ידידותית. אך אז הגיע ה 7- באוקטובר, טרפה את כל הקלפים ושינתה לחלוטין את המציאות וכן, גם אותנו, לנצח. ליאור שמחה, מנכ"ל התאחדות יצרני החלב שגרף מחמאות רבות על תפקודו מאז אותה שבת שחורה, חורש את הארץ והפך לאחד מהדוברים הקולניים של ענף החלב, כמו החקלאות כולה. זה לא הזמן לסיכומים, אומר לנו שמחה, כשהוא נמצא בשיאו של קמפיין לתפקיד מזכ"ל התנועה הקיבוצית "אני מצפה מממשלת ישראל לעמוד בהתחייבויות שלה אל מול יישובי עוטף עזה וצפון הארץ"

גבים, כפר עזה, ניר עוז, ניר יצחק, יכיני, סופה, חולית, עלומים, זיקים, כיסופים, יד מרדכי, אור הנר, סעד, עין השלושה, כרמיה, ארז, זו רשימת הקיבוצים בהן פועלות רפתות עוטף עזה ושחלקן הגדול נפגע ברמה כזו או אחרת, אך כל רפתנית ורפתן, הכירו, איבדו, בן משפחה, חבר ואת זה מבקש שמחה שיזכרו כולם, בעיקר חברי הממשלה. התאחדות יצרני החלב היתה אולי הראשונה שהבינה את גודל האירוע וחומרתו. כבר ביום ראשון ה 8- לאוקטובר הוקם חמ"ל בהתאחדות ומטה לגיוס מתנדבים שהחל לפעול, 'אחים לרפת' הפך למילה נרדפת להתנדבות, עזרה הדדית, תרומה לקהילה. שמחה "השנה שחלפה היתה השנה הקשה בתולדות המפעל הציוני, אנחנו לא במקום של סיכומים, זה לא הזמן, אך כן אפשר לומר כי התאחדות יצרני החלב, פעלה ופועלת במתכונת מיוחדת מאז אותו יום ארור באוקטובר. גייסנו מאות מתנדבים ואנשי מקצוע שהחלו מיידית לעבוד מול הרפתות שנפגעו, תיאום מול צה"ל, המחלבות, משאיות חלב ומזון". פעולות אלה של ההתאחדות, מנעו ללא ספק, פגיעה קשה הרבה יותר ברפתות העוטף ועל כך מעידים כל רפתני העוטף ומנהלי הרפתות. שמחה: "מה שקרה ב 7- לאוקטובר ייזכר לעד כאירוע הדרמטי, טראגי והקשה ביותר מאז קום המדינה ובכלל. קשה לתאר את מה שראיתי שם ויקח עוד זמן רב לעכל את גודל הטרגדיה. אך אני מאמין בחוזקן של הקהילות בעוטף וכעת המדינה, הממשלה חייבת להירתם כולה, במלוא כוחה, בכדי לבנות מההריסות את כל קיבוצי העוטף שנפגעו".

שמחה "מאמין גדול בשותפות וביחד"
3 חודשים עברו מאז אותה שבת שחורה, הלחימה בעזה נמשכת, כמו גם בצפון וליאור שמחה, מגיע לכל הרפתות שבקו האש. שמחה "כגודל האובן והכאב, כך הנחישות שלנו והדבקות במטרה. כעת שיקום העוטף וקיבוציו, נמצא בראש סדר העדיפויות שלנו ואני מאוד מקווה כי ממשלת ישראל תתעשת כמה שיותר מהר ותבין סוף סוף את גודל האירוע והשעה. לצד ענף החלב החזק, הנמצא בשלבי התאוששות הרי שאין לי ספק כי המלחמה שנכפתה עלינו הוכיחה שוב, למי שהיה זקוק להוכחה, על חשיבותה של החקלאות ותרומתה הרבה לביטחון ישראל, כמו גם לכלכלה המקומית. ושוב ראינו את רוח ההתנדבות של עם ישראל, את החוזק המנטלי וההתגייסות למען הקהילות שלנו בעוטף, בצפון ובכלל. יש לנו אתגרים גדולים לפנינו, אך אני בטוח כי נצליח לעבור אותם ביחד ובהצלחה. מאז תחילת המלחמה, זוכה החקלאות הישראלית לסוג של עדנה, הישראלים מאמינים ורוצים לקנות רק כחול לבן". באשר ליבוא אומר שמחה: "כל סיפור היבוא הוא עניין של יבואנים וטייקונים, אין לזה שום קשר ליוקר המחיה או לירידת מחירים לצרכן הישראלי. ראינו מה קרה בענפים שקרסו אל מול גלי היבוא, אנשים אבדו את פרנסתם, ענפי חקלאות נעלמו והמחירים לא ירדו, נהפוך הוא. זה הזמן של ממשלת ישראל להכין תוכנית אב לחקלאות הישראלית, להשקיע בטכנולוגיה ולהבין כי במציאות המזרח תיכונית, העולמית, אנחנו חייבים לשלוט, לגדל ולהיות עצמאיים, בכל הקשור למזון אותו אנו צורכים".

ליאור הנמצא בשיאו של קמפיין בחירות לתפקיד מזכ"ל התנועה הקיבוצית אומר לנו "עוד יהיה לנו זמן לסיכומים, כעת אנחנו צריכים לזוז קדימה, בכל הכוח. שמחה, הזוכה לתמיכה רבה אומר לסיום "התנועה הקיבוצית חייבת דרך חדשה ואני בטוח כי ביחד נוביל את התנועה המפוארת הזו קדימה, לעתיד טוב יותר, אל מול מציאות מורכבת ולא פשוטה. ובהזדמנות זו אני מבקש לאחל שנה אזרחית הרבה יותר טובה מזו שהסתיימה, לכל הרפתנים שלנו, מהדרום ועד הצפון ולכל אנשי ענף החלב הממשיכים להוות דוגמא לענף חקלאי מצליח ומצוין. ביחד ננצח".