רפתות כביש 90. פרויקט דרכים מיוחד – ראובן זלץ

כביש 90 הוא הכביש הארוך ביותר בישראל, 480 ק"מ הנמתחים לאורכו של הגבול המזרחי ממטולה בצפון ועד אילת בדרום. אם תרצו, הכביש מסמן בבירור את גבולות הפריפריה הישראלית ואת ההזנחה המתמשכת של ממשלות ישראל לאורכו. עשרות רפתות חלב פועלות לאורכו של הכביש או בסמוך לו. אנחנו יצאנו למסע ארוך לאורכו של הכביש, במציאות מורכבת, לא ברורה, מלאת חששות אך גם עם לא מעט אופטימיות. כי בסוף, בכדי להיות חקלאי, רפתן בישראל 2022 , חייבים להיות אופטימיים.

כביש 90 , פרויקט מיוחד. מסע לישראל הרחוקה מכותרות העיתונים והחדשות. חלק ראשון.
לחלק השני של הפרויקט
לחלק השלישי של הפרויקט

גילוי נאות, הסדרה המאלפת, הנהדרת על כביש 90 של מודי בר-און ז"ל ליוותה אותי במהלך הכנת פרויקט זה והיתה מעין קטליזטור לפרויקט זה. סיבה ראשונה, ריבוי הרפתות לאורך הכביש, הזיקה לפריפריה ויחס הממשלה לרפתנים ולחקלאים וניסיון להביא את הלך הרוח של הרפתנים המשקפים, מן הסתם את מצב הרוח בפריפריה כולה. הסדרה של בר-און המוכשר עד מאוד, עסקה בישובים לאורך הכביש הארוך, מביאה תמונת מצב ריאליסטית, עצובה ומורכבת של האזורים, הישובים והאנשים החיים לצד כביש 90 . הדרך לרפת הצפונית ביותר בארץ, בכפר גלעדי עוברת דרך תוואי כביש, מהיפים בארץ, נוף גלילי לצד מטעי פרי ורמת הגולן משקיפה ממזרח. 5 רפתות קיבוציות פועלות בגליל העליון כשמעל מחלקן מרחף איום סגירה, ממגוון סיבות אליהן נגיע מאוחר יותר. במהלך הכנת הכתבה, שמענו על קריסת מחלבת רמת הגולן, דבר שלא תרם אופטימיות וזאת בלשון המעטה.
יש לומר בגילוי לב ובכנות, ענף החלב נמצא תחת מתקפה מתמשכת מצד ממשלות ישראל לדורותיהן, דבר שהביא את הענף ורפתות החלב למצב של חוסר וודאות, רווחיות נשחקת ובעיות נוספות, וברפתות הצפון המצב עגום והעתיד לא ברור, כמו גם ברפתות אחרות אך בצפון המשבר נראה עמוק יותר בגלל הריחוק מהמרכז ורשויות מקומיות שנדמה כי אינן מעוניינות ברפתות חלב באזורן. או כמו שאמר לי מנהל רפת כפר גלעדי "קברניטי האזור לא מעוניינים ברפתות. היום האזור הולך לכיוון שכונות הרחבה, צימרים, תיירות והרפת מפריעה להם". כל הסיפור במשפט עצוב ומקומם כאחד.
אפילו הדיבורים על רפת משותפת ל 5- רפתות הצפון לא נשמעים ריאליים במצב כיום. שאלנו שאלות, שמענו תשובות אמיתיות, ואפילו קבלנו תשובה למה יחסית הרבה חברי קיבוצים ומושבים בצפון הצביעו לבן גביר?

רפת קיבוץ כפר גלעדי
רפת קיבוץ איילת השחר
משק קורלנדר מושב בית הלל
רפת קיבוץ עמיר
רפת קיבוץ דפנה
רפת קיבוץ גינוסר
רפת קבוצת כנרת
רפת קיבוץ דגניה א'
רפת קיבוץ דגניה ב'